O dofinansowanie może się ubiegać każda organizacja i instytucja publiczna lub prywatna działająca w dziedzinie sportu, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia z jednego z państw członkowskich UE oraz państw trzecich stowarzyszonych z programem. Wnioskodawcą mogą zostać m.in. kluby i związki sportowe oraz inne instytucje i organizacje (stowarzyszenia, fundacje, spółki, jednostki miejskie) działające w obszarze sportu powszechnego, aktywnego wypoczynku, edukacji poprzez sport, promocji aktywności fizycznej, działające we współpracy z zagranicznymi partnerami lub planujące nawiązać taką współpracę (minimalna liczba partnerów zależy od wybranej kategorii działania). Partnerami w projektach mogą być również organizacje i instytucje z państw trzecich niestowarzyszonych z programem (w przypadku dziedziny sportu tylko w Akcji 2, centralnej). Lista krajów uprawnionych do partnerstwa w poszczególnych kategoriach działań znajduje się w Przewodniku po programie.
Program Erasmus+ w dziedzinie sportu umożliwia realizację działań w ramach dwóch akcji:
- Akcji 2, centralnej; o dofinansowanie w tej akcji można ubiegać się w ramach czterech kategorii: Partnerstw na rzecz współpracy w dziedzinie sportu (Partnerstw współpracy oraz Partnerstw na małą skalę), Niekomercyjnych europejskich imprez sportowych oraz Budowania potencjału w dziedzinie sportu. Aplikacje wypełnia się w języku angielskim i składa bezpośrednio do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury z siedzibą w Brukseli, wybierając odpowiednie działanie z listy na portalu Funding & Tender Opportunities, który jest jednocześnie narzędziem składania wniosków.
- Akcji 1, zdecentralizowanej (KA182); o dofinansowanie w tej akcji można ubiegać się w ramach jednego działania: Mobilności pracowników w dziedzinie sportu (mobilności kadry sportowej). Wnioski w tej akcji składa się w języku polskim poprzez portal WebGate, do Narodowej Agencji programu Erasmus+ w Polsce (Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji). Rok 2023 to pierwszy rok składania wniosków w tej akcji.
Więcej o sporcie w politykach UE można przeczytać na tej stronie, a o inicjatywach UE w dziedzinie sportu – na tej.
Z przykładami zrealizowanych projektów w Akcji 2 można zapoznać się na stronie Komisji Europejskiej, w wyszukiwarce Projects & Results. Partnerów do projektu można szukać poprzez wyszukiwarkę Partner Search. W 2021 r. grant w programie Erasmus+ sport w Akcji 2 otrzymało blisko 40 polskich instytucji i organizacji (13 w roli koordynatora), które współpracują z zagranicznymi partnerami w 45 projektach – na ponad 220 wszystkich projektów w Europie, które otrzymały dofinansowanie. W 2022 r. rolę koordynatora projektów Erasmus+ Sport w Akcji 2 pełnić będzie 16 organizacji i instytucji z Polski.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczących możliwości polskich organizacji i instytucji w kontekście wnioskowania o środki programu Erasmus+ Sport. Ankieta umożliwia określenie własnego potencjału, a jednocześnie stanowi źródło wiedzy, które pozwoli lepiej dopasować ofertę szkoleniową do rzeczywistych potrzeb beneficjentów.
Zapraszamy również do obejrzenia zapisów corocznych konferencji programu Erasmus+ Sport z lat:
Podczas obu wydarzeń omówione zostały bardzo szeroko różne obszary związane ze sportem i aktywnością fizyczną pod kątem możliwości ubiegania się o środki programu Erasmus+ Sport, a do studia (w 2021 r.) oraz do Centrum Olimpijskiego (w 2022 r.) zaprosiliśmy ekspertów, praktyków, osoby zarządzające instytucjami i organizacjami działającymi w obszarze sportu, wybitnych sportowców, organizatorów imprez, wolontariuszy oraz beneficjentów programu, którzy podzielili się przykładami dobrych praktyk. W 2022 r. współorganizatorem wydarzenia było ponownie Ministerstwo Sportu i Turystyki, a w trakcie konferencji miała miejsce Gala Europejskiego Tygodnia Sportu oraz konkursu #BEACTIVE. Uroczystości uświetniły też występy zespołów cheerleadingu sportowego.